הגיע הזמן להבין – מה זה ארנק מרובה חתימות (Multisig)?

תמונה של ״ארנק״ ביטקוין, התמונה היא קישור לעמוד מאמר בנושא מה זה חתימות מרובות (multisig)
ארנק מרובה חתימות, הידוע בדרך כלל כ-Multisig או ׳ארנק משותף׳, הוא ארנק דיגיטלי שכפי שהשם מרמז, דורש מספר חתימות (2 ומעלה) בכדי לבצע בו עסקאות. ארנק Multisig משתמש במספר מפתחות פרטיים בכדי שיוכלו לגשת או להעביר ממנו נכסים. ככל שהפופולריות של עולם הקריפטו ממשיכה לגדול, כך גם גדל הצורך בשיטות אחסון שונות ואמצעי אבטחה בכדי להגן על אותם מטבעות ונכסים. השימוש במספר מפתחות פרטיים בארנקים מרובי חתימות מספק שכבת אבטחה נוספת עבור אותם מטבעות דיגיטליים ומבטל את הסיכון של נקודת כשל בודדת הקשורה בשמירה וקיום של מפתח פרטי אחד.

הגיע הזמן להבין - מה זה ארנק מרובה חתימות:

 ארנק מרובה חתימות, הידוע בדרך כלל כ-Multisig או ׳ארנק משותף׳, הוא ארנק דיגיטלי שכפי שהשם מרמז, דורש מספר חתימות (2 ומעלה) בכדי לבצע בו עסקאות. ארנק  Multisig משתמש במספר מפתחות פרטיים בכדי שיוכלו לגשת או להעביר ממנו נכסים.

ככל שהפופולריות של עולם הקריפטו ממשיכה לגדול, כך גם גדל הצורך בשיטות אחסון שונות ואמצעי אבטחה בכדי להגן על אותם מטבעות ונכסים. השימוש במספר מפתחות פרטיים בארנקים מרובי חתימות מספק שכבת אבטחה נוספת עבור אותם מטבעות דיגיטליים ומבטל את הסיכון של נקודת כשל בודדת הקשורה בשמירה וקיום של מפתח פרטי אחד.

ארנק מרובה חתימות הושק לראשונה באוגוסט 2013 על ידי חברת המשמורנות – BitGo ומאז פיתוחו רשתות בלוקצ'יין רבות, בורסות ונותני שירות שונים התקדמו למתן תמיכה בריבוי חתימות כדי להגן על הנכסים שלהם ובמטרה לחזק את אמון הלקוחות ומשקיעים. 

איך עובד ארנק מרובה חתימות? 

בעת הגדרת הארנק או באמצעות הבורסה או כל נותן שירות רלוונטי אחר, הארנק מייצר כתובת מרובת חתימות ייחודית. כתובת זו משויכת לארנק ומשמשת לקבלת כספים. בכדי ליזום עסקה מארנק מרובה חתימות, מספר מוגדר של חותמים שותפים חייבים לחתום על העסקה. 

לדוגמה – בעלי הארנק יכולים לקבוע שבכדי לשלוח כספים מהארנק החוצה צריך לפחות 2 חתימות מתוך 3 אנשים המחזיקים בבעלות הארנק (מחזיקים במפתחות הפרטיים) בכדי לקבל גישה לשליחת הכספים. רק לאחר קבלת מספר החתימות הנדרש, העסקה נחשבת למורשית וניתן לשדר אותה לבלוקצ'יין לצורך עיבוד. 

ארנקים מרובי חתימות מספקים אבטחה מוגברת בעולם הקריפטו על ידי הפחתת הסיכונים הקשורים למפתח פרטי בודד שנפרץ. גם אם מפתח פרטי אחד נפגע, תוקף יצטרך גישה למפתחות הנוספים כדי להשלים עסקה.

סוג ארנקים מרובי חתימות: 

ניתן להבחין בארנקי קריפטו מרובי חתימות לפי מספר המפתחות הפרטיים הקיימים ומספר החתימות הנדרשות כדי לאשר עסקה.

הסוגים הנפוצים של ארנקי מולטיסיג כוללים: 

ארנקי M-of-N Multisig: 

סוג זה של ארנק מרובה חתימות דורש סך של "N" מפתחות פרטיים להרשאה. יש צורך בקבוצת משנה של מפתחות "M" מתוך סך "N" כדי לאשר, לבצע ולעבד עסקה – בדיוק לפי הדוגמא שציינו קודם. ברוב המקרים הארנק כולל שניים מתוך שלוש חתימות, שלוש מתוך חמש חתימות, המציינים את מספר החתימות הנדרשות מתוך סך המפתחות. 

ארנקי N-of-N Multisig: 

סוג זה של ארנק משותף דורש מכל החותמים השותפים לאמת עסקה כדי שהיא תתבצע. לדוגמה, בשיטה של שניים מתוך שניים או בשיטה של שלושה מתוך שלושה, על כל הצדדים לחתום עם המפתחות הפרטיים שלהם כדי שהעסקה תיחשב תקפה. מלבד לסוגים הנפוצים הללו, ניתן להשתמש גם בחוזים חכמים שקובעים את סדר החתימות של המפתחות פרטיים. כל מפתח פרטי חייב לחתום על העסקה לפי סדר מסוים כדי שתעבור לעיבוד ברשת. 

יתרונות וחסרונות של ארנקים מרובי חתימות: 

ההחלטה לאמץ ארנק מרובה חתימות צריכה להיות מיודעת על ידי שיקול זהיר של יתרונות וחסרונות, תוך שקלול האבטחה המשופרת מול המורכבות הכרוכה בכך. ארנקים מרובי חתימות מגיעים עם יתרונות וחסרונות ברורים. 

בצד החיובי, ארנקים אלו משפרים משמעותית את האבטחה על ידי דרישה במספר חתימות לצורך אישור עסקה. מה שמפחית את האופציה שיגנבו כספים מאותו ארנק. בנוסף, ארנקים מרובי חתימות גם מפיצים אמון בין משתמשים, מה שהופך אותם לאידיאליים עבור תרחישים שיתופיים כגון ניהול נכסי חברה, קרנות ארגון אוטונומיות מבוזרות (DAO) או חשבונות משפחתיים משותפים. 

בורסות קריפטו שונות וחברות המספקות שירותי אחסון ושמירה (כמו ביטגו) משתמשות בדרך כלל בארנקים מרובי חתימות המספקים שכבת הגנה נוספת לכספי הלקוחות. יתר על כן, מדיניות האבטחה הניתנת להתאמה אישית והשילוב הפוטנציאלי עם חוזים חכמים מציעים גמישות למקרי שימוש מגוונים.

בצד החיסרונות, הקמת ארנק מרובה חתימות יכולה להיות מורכבת יותר מארנקים וכוללת תיאום של מספר מפתחות פרטיים בין הצדדים, והתלות במספר מחזיקי מפתחות מציגה אתגרים פוטנציאליים, כגון בעיות תקשורת או טעויות אנוש. 

הרשאת עסקה בארנק מרובה חתימות תלויה בשיתוף פעולה של מספר בעלי מפתחות. אם צד אחד לא מגיב או לא מוכן לחתום, העסקה לא תועבר לעיבוד ברשת. בנוסף, לא כל הפלטפורמות תומכות בפונקציונליות של ריבוי חתימות, המחייבות את המשתמשים לאמת תאימות לפני היישום. 

לסיכום, ארנקים מרובי חתימות מייצגים התקדמות משמעותית באבטחת עסקאות וניהול כספים נכון בעולם הקריפטו. הם מפחיתים באופן דרסטי את הסיכונים הכרוכים בארנק עם מפתח פרטי בודד ומועילים במיוחד לעסקים וארגונים המטפלים בסכומים גדולים או הדורשים קבלת החלטות קולקטיבית. ארנקים אלו מציעים הגנה חזקה מפני גישה לא מורשית ונקודות כשל בודדות.

אלטשולר שחם הוריזון בע"מ, ח.פ. 515730695, בעלת רישיון למתן שירות בנכס פיננסי – מורחב שמספרו 57767. החברה ו/או מי מטעמה אינם בעלי רישיון כהגדרתו בחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995. אין באמור משום ייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס ואין בו משום תחליף לשירותים כאמור המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין באמור משום המלצה בנוגע לכדאיות השקעה במוצרים או מכשירים פיננסיים כלשהם ואין בדברים משום הזמנה ו/או הצעה לביצוע פעולות במוצרים הנזכרים. אין באמור כדי להוות התחייבות להשאת תשואה כלשהי ו/או לכך שהשקעה במטבעות דיגיטליים לא תגרום להפסד, ואף עד מלוא סכום ההשקעה. תחום המטבעות הדיגיטליים כרוך בחוסר וודאות רגולטורי, מיסויי ויישומי על ידי גופים שונים עמם נדרשים יחסי גומלין לצורך ביצוע פעולות, ועל מבצע פעולות במטבעות דיגיטליים להתייעץ עם יועצים מתאימים לפני ביצוע פעולות, על מנת להבין את מלוא השלכות פעולתו ואפשרותו להיפרע מהמטבעות בגין כך. החברה לא תהיה אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם, אם יגרם, לצד כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על מידע שנמסר על ידי החברה והעושה במידע שימוש עושה זאת על אחריותו בלבד. החברה עשויה להיות מעורבת במגוון שירותים בתחום השירותים הפיננסיים, ובכלל זה בקשר למטבעות דיגיטליים, המכשירים הפיננסים והנכסים האמורים, וכן עשויה לקבל תגמול בגין שירותיה. מבלי לגרוע מכלליות האמור, החברה עשויה להחזיק ולסחור ובכלל זה במגמת קניה או במגמת מכירה עבור עצמה ו/או עבור לקוחותיה במוצרים או במכשירים הפיננסיים העולים מהמידע.

רוצים להצטרף אלינו? השאירו פרטים:

מילון מונחים

נלמד להכיר טוב יותר את עולם ההשקעות