לייטקוין

הגיע הזמן להבין - מה זה לייטקוין!​

תעודת הזהות של הלייטקוין:

• סימול: Litecoin – LTC 
תאריך לידה: 13.10.2011
הורים: צ׳ארלי לי 
תעודת לידה: https://tinyurl.com/dvnvum2a
מנגנון הסכמה: הוכחת העבודה (Proof of Work)
סך מטבעות שיווצרו אי פעם: 84,000,000
יחידת מידה קטנה: ליטושי (1/100,000,000 Litoshi)

לייטקוין - מה זה בכלל?

הקדמה:

לייטקוין הוא מטבע דיגיטלי פופולרי שנוצר בשנת 2011 בהשראת טכנולוגיית הביטקוין על ידי צ'רלי לי – מהנדס גוגל לשעבר, ונחשב לאלטקוין (Altcoin) הראשון. המטבע הושק לראשונה ב-13 באוקטובר 2011, במטרה להיות ״הכסף לזהב של ביטקוין״, ונכון לכתיבת שורות אלו הוא אחד ממטבעות הקריפטו הגדולים ביותר לפי שווי שוק. 

בדיוק כמו הביטקוין (BTC), הלייטקוין פועל על בלוקצ'יין בקוד פתוח שאינו נשלט על ידי אף רשות מרכזית. לכל מפעיל צומת יש עותק של כל הבלוקצ'יין, וזאת כדי להבטיח את מהימנות העסקאות. בנוסף, כמו בביטקוין – כורים עוזרים לעבד עסקאות חדשות וליצור מטבעות חדשים על ידי פתירת פונקציית הגיבוב שנוצרת מכל עסקה.

אלגוריתם הכרייה של מטבע הלייטקוין נקרא – Scrypt, בשונה מהאלגוריתם SHA-256 של ביטקוין. אלגוריתם Scrypt נועד להיות עתיר יותר בזיכרון, משמע שבכדי לכרות לייטקוין נדרש יותר זכרון מאשר כוח עיבוד, מה שמקשה על פיתוח ייעודי של מכשירי כרייה עבור מטבע הלייטקוין – ומאפשר למשתמשים פרטיים להריץ את תוכנת הכרייה ולהשתמש בציוד ביתי לכרייה. בשונה ממטבע הביטקוין שדורש ציוד יקר יותר ודורש כוח עיבוד רב.

בריף היסטוריה קצר:

2011: הלייטקוין נוצר ע״י צ׳ארלי לי.

2013: לייטקוין מתווסף לבורסת המסחר Coinbase ותופס תאוצה בשימוש החברתי – כמו כן עולה בנפח השוק שלו.

2017: מחיר הלייטקוין מזנק מ-$3 למעל $370 למטבע!

2018: מטבע הלייטקוין מאמץ את טכנולוגיית ׳רשת הברק׳ (Lightning Network).

2019: לייטקוין משלב פרוטוקול אבטחה ופרטיות בשם MimbleWimble הנועד בכדי לשמור על פרטיות ואנונימיות המשתמשים.

2021: הלייטקוין חוגג עשור 🎉 

הסיפור של לייטקוין בקצרה:

לייטקוין נוצר על ידי בוגר המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, צ'רלי לי. לי הוא מהנדס גוגל לשעבר שהתעניין בביטקוין ב-2011 ולאחר שיצר את לייטקוין, לי הצטרף לבורסת הקריפטו Coinbase כמנהל ההנדסה שלהם ב-2013.

לאחר שהצטרף לבורסת הקריפטו, לי הניח במידה רבה בצד את הפיתוח שלו בלייטקוין. בזמנו, הוא אמר שהוא מאמין שחשוב לעזור וללמד אנשים ״להחזיק ביטקוין״, ואמר שהלייטקוין "לא היה מוכן" לצמוח.

בסוף 2017, לי עזב את קוינבייס בכדי להמשיך בפיתוח של הלייטקוין במשרה מלאה. בדצמבר 2017, הוא חשף שהוא מוכר ותורם את כל המטבעות שלו, מכיוון שהוא הואשם לעתים קרובות שקידם בעזרת ציוצים שלו בטוויטר את המטבע לטובות אישיות.

אבל למה לייטקוין נוצר? בהכרזה של צ׳ארלי לי שפורסמה באוקטובר 2011 בפורום Bitcointalk, לי ציין שהוא רוצה ״ליצור מטבע שהוא כסף לזהב של ביטקוין״ (Silver to Bitcoin's gold), תוך שימוש במיטב החידושים של הביטקוין. פרט בונוס שחשוב לדעת הוא שהרבה מן השדרוגים שהביטקוין עובר, מטמיעים קודם על הלייטקוין כדי לראות ולבחון אותם על רשת בקנה מידה קטן יותר.

לייטקוין מול ביטקוין - מה ההבדלים?

בעוד שליטקוין הושק כדי להיות "הכסף" הדיגיטלי, בדיוק כמו ביטקוין, המטבע בא לנסות והתעלות על מספר ״חסרונות״ שלטענת יוצר הלייטקוין היו בביטקוין. 

המטרה העיקרית הייתה להקל על סוחרים ומשתמשים לקבל תשלומי לייטקוין על ידי ביצוע עסקאות מהיר יותר מאשר בבלוקצ׳יין של הביטקוין. בממוצע, בלוק לייטקוין אחד לוקח שתי דקות וחצי לכרות, לעומת ביטקוין שבלוק נסגר כל 10 דקות. 

בנוסף, בעוד שתגמול הכרייה של הביטקוין מצטמצם בחצי כל 210,000 בלוקים (כל 4 שנים לערך), ייצור לייטקוין מצמצם בחצי כל 840,000 בלוקים. באופן דומה, כדי להבטיח שהלייטקוין האחרון ייכרה בזמן כריית הביטקוין האחרון, ההיצע של הלייטקוין מוגבל ל-84 מיליון מטבעות (לעומת 21 מיליון מטבעות ביטקוין).

האם לייטקוין הוא ״מזלג״ (Fork) של הביטקוין?

לא, לייטקוין אינו מזלג של הביטקוין ואינו פוצל מן הבלוקצ׳יין של הביטקוין. טכנולוגיית הבלוקצ׳יין של הלייטקוין מבוססת על הקוד של הביטקוין – אך עם השינויים שהצגנו בפסקה הקודמת ☝️.

חידושים ומאפיינים (Features) נוספים שיש בלייטקוין:

 סגוויט – SegWit (Segregated Witness) הינו שדרוג שהתווסף לרשת במטרה להגדיל את הקיבולת של הבלוקצ׳יין ולעמוד בעלייה בביקוש הגובר במטבע. השדרוג בבסיסו מסיר נתונים מסויימים מעסקאות על גבי הרשת ובכך משפר את מהירות העסקאות ומפחית את העמלות שהמשתמשים צריכים לשלם. 
• אטומיק סוואפ (Atomic Swaps) – רשת הלייטקוין הטמיעה ׳החלפות אטומיות׳ המאפשרות למשתמשים להחליף (Exchange) בין מטבעות ללא צורך בשימוש בזירת מסחר.

לסיכום – לייטקוין הוא מטבע דיגיטלי בעל מספר תכונות ושיפורים ייחודיים ביחס לביטקוין. זמני כריית הבלוק המהירים שלו, אלגוריתם הכרייה השונה ושדרוגי הפרוטוקולים, הפכו אותו לנכס יקר ערך. בנוסף, הקהילה החזקה והמחויבות של רשת הלייטקוין תרמה לביזור, להצלחתה ולפופולריות שלה בקרב משתמשים ומשקיעים כאחד.

מאמרים בתחום הקריפטו

מגוון מאמרים וכתבות על עולם הקריפטו, מוזמנים לקרוא!

תמונה של מטבע ביטקוין בצורת בנק, התמונה היא קישור לעמוד מאמר בנושא האם ביטקוין זה לפושעים בלבד?

׳קריפטו זה לפושעים בלבד׳ – כמה באמת משתמשים בביטקוין ומטבעות נוספים לשימושים לא חוקיים?

ביטקוין, המטבע הקריפטוגרפי הפופולרי הראשון והגדול ביותר בשוק הקריפטו, זכה הן לפופולריות והן לשמצה מאז הצגתו לעולם בשנת 2009. אמנם זה נכון שמטבע הביטקוין ומטבעות נוספים אחריו שימשו לפעילות בלתי חוקית, אך חשוב לשים זאת בהקשר לשימוש הכולל שלו ולאופי הפשעים הפיננסיים בכלל.
תמונה של מטבע ביטקוין, התמונה היא קישור לעמוד מאמר בנושא השפעות מקרו כלכליות בשוק

ביטקוין והשפעתו הפוטנציאלית בגזרה המקרו-כלכלית:

ביטקוין, מטבע הקריפטו הראשון והבולט בעולם, חווה בשנים האחרונות צמיחה אדירה במחיר ובאימוץ, שובה את תשומת ליבם של משקיעים רבים ומעורר לא מעט ויכוחים נוקבים בעולם הכלכלה והטכנולוגיה. אחד ההיבטים המסקרנים ביותר של עלייתו הוא השפעתו הפוטנציאלית על המקרו-כלכלה העולמית. ככל שהפופולריות של עולם הקריפטו ממשיכה לגדול, כך גם גדל הצורך בשיטות אחסון שונות ואמצעי אבטחה בכדי להגן על אותם מטבעות ונכסים. השימוש במספר מפתחות פרטיים בארנקים מרובי חתימות מספק שכבת אבטחה נוספת עבור אותם מטבעות דיגיטליים ומבטל את הסיכון של נקודת כשל בודדת הקשורה בשמירה וקיום של מפתח פרטי אחד.
תמונה של ״ארנק״ ביטקוין, התמונה היא קישור לעמוד מאמר בנושא מה זה חתימות מרובות (multisig)

הגיע הזמן להבין – מה זה ארנק מרובה חתימות (Multisig)?

ארנק מרובה חתימות, הידוע בדרך כלל כ-Multisig או ׳ארנק משותף׳, הוא ארנק דיגיטלי שכפי שהשם מרמז, דורש מספר חתימות (2 ומעלה) בכדי לבצע בו עסקאות. ארנק Multisig משתמש במספר מפתחות פרטיים בכדי שיוכלו לגשת או להעביר ממנו נכסים. ככל שהפופולריות של עולם הקריפטו ממשיכה לגדול, כך גם גדל הצורך בשיטות אחסון שונות ואמצעי אבטחה בכדי להגן על אותם מטבעות ונכסים. השימוש במספר מפתחות פרטיים בארנקים מרובי חתימות מספק שכבת אבטחה נוספת עבור אותם מטבעות דיגיטליים ומבטל את הסיכון של נקודת כשל בודדת הקשורה בשמירה וקיום של מפתח פרטי אחד.
תמונה של מטבע ביטקוין, התמונה היא קישור לעמוד מאמר בנושא החידושים הטכנולוגיים שהובילו ליצירת הביטקוין

החידושים הטכנולוגיים שהובילו ליצירת הביטקוין:

ביטקוין היה המצאה מהפכנית שהציגה מספר מושגים חדשים לעולם. עם זאת, הוא לא היה הניסיון הראשון ליצור מטבע דיגיטלי. היו הרבה מטבעות דיגיטליים אחרים שפותחו עוד לפני הביטקוין, אבל אף אחד מהם לא הצליח באותו קנה מידה

מילון מונחים

נלמד להכיר טוב יותר את עולם ההשקעות

כתבו עלינו

כתבות ממיטב המומחים בתחום כותבים על הוריזון אלטשולר שחם ועל קריפטו

כניסתה של חברת הוריזון, הפלטפורמה לסחר במטבעות דיגיטליים של אלטשולר שחם, מהווה צעד משמעותי בהסדרה והמוסדיות של תחום זה עבור לקוחות ישראלים. כחברת בת של אלטשולר שחם, בית ההשקעות הוותיק והמוכר, הוריזון מציעה שירותי קנייה ומכירה של מטבעות דיגיטליים תחת פיקוח רגולטורי של רשות שוק ההון.

20/05/2024
לוגו של אתר פיננקה

רכישת נכסים דיגיטליים מגורם שאינו מוכר ומפוקח עלולה להסתיים במפח נפש.
אלטשולר שחם הוריזון מציעה מנגנון ייחודי, שקוף ובטוח לרכישת נכסים דיגיטליים, בשיתוף המערכת הבנקאית.

20/05/2021
the marker logo

קצת רקע על הוריזון:
אלטשולר שחם הוריזון מציעים שירותים בתחום הקריפטו בשיתוף המערכת הבנקאית,
באמצעות השירות שהוריזון מציעים תוכלו לבצע רכישות ומכירות של מטבעות קריפטו בקלות, בביטחון רב ובנגישות למערכת הבנקאית.

23/04/2023
tradingil
חברת אלטשולר שחם הוריזון קיבלה מרשות שוק ההון רישיון קריפטו, רישיון מתן שירותים בנכס פיננסי מורחב.
מדובר ברישיון ראשון שניתן על ידי עמית גל, המפקח הנכנס, ורישיון שלישי לחברה בתחום הקריפטו.
14/12/2022
ice logo
הוריזון מבית אלטשולר שחם עשתה את הצעדים הראשונים של גוף פיננסי גדול בארץ לאימוץ קריפטו.
אירחנו את אילן שטרק, מנכ״ל החברה, לריאיון בגו׳נגל.
26/11/2021
crypto jungle logo

הוריזון מבית אלטשולר שחם תתמקד בנתיים בקנייה ומכירה של ביטקוין, איתריום ומגוון מטבעות נוספים.
המנכ״ל אילן שטרק: ״הפעילות תיעשה במעגל סגור עם המערכת הבנקאית״

08/12/2022
calcalist logo
כל המאמרים נטענו
טען עוד